وای فای برای کامپیوتر

کنترل کننده رابط شبکه بی سیم ( wireless network interface controller = WNIC ) یک کنترل کننده رابط شبکه است که به یک شبکه کامپیوتری مبتنی بر رادیویی بی سیم به جای یک شبکه سیمی مانند Token Ring یا Ethernet متصل می شود . یک WNIC درست مثل سایر NIC ها در لایه 1 و لایه 2 مدل OSI کار می کند . این کارت برای اتصال از طریق تابش مایکروویو از  طریق آنتن استفاده می کند . WNIC در رایانه رومیزی به طور سنتی با استفاده از یک Bus PCI متصل می شود . دیگر گزینه های اتصال USB و کارت PC است . WNIC های مجتمع نیز در دسترس هستند ( معمولا در فرم Mini Card PCI / PCI Express Mini Card ) .

کنترل کننده های رابط اولیه شبکه بی سیم معمولا بر روی کارت های توسعه که به یک Bus کامپیوتری متصل هستند ، اجرا می شوند . هزینه پایین و پهنای باند استاندارد Wi-Fi به این معنی است که بسیاری از رایانه های همراه جدیدتر دارای یک رابط شبکه بیسیم هستند که در مادربرد ساخته شده اند .

مشخصات فنی
استاندارد IEEE 802.11 مجموعه ای از مشخصات سطح پایین را برای نحوه عملکرد شبکه های بی سیم 802.11 فراهم می کند . کنترل کننده های رابط 802.11 پیش از این معمولا تنها با نسخه های پیشین استاندارد سازگار بودند ، در حالی که کارت های جدیدتر از استانداردهای فعلی و قدیمی هم پشتیبانی می کنند .

مشخصات حائذ اهمیت برای انتخاب WNIC ها عبارتند از :

سرعت انتقال داده های بی سیم ( در مگابیت بر ثانیه ) ؛ این محدوده از 2 مگابیت بر ثانیه تا 54 مگابیت بر ثانیه است .
قدرت انتقال بی سیم ( در dBm اندازه گیری شده )
استانداردهای شبکه های بی سیم ( ممکن است شامل استانداردهای مانند 802.11b، 802.11g، 802.11n و غیره ) 802.11g ارائه می دهد سرعت انتقال داده معادل 802.11a - تا 54 مگابیت بر ثانیه - و دامنه گسترده تر 300 فوت ( 91 متر ) از 802.11b ، و به عقب با 802.11b سازگار است .
اکثر کارت های بلوتوث هر فرم استاندارد 802.11 را اجرا نمی کنند .