اپرا مینی برای کامپیوتر

اپرا مینی یک مرورگر وب تلفن همراه است که توسط شرکت اپرا تولید شده است . این برنامه عمدتا برای پلتفرم Java ME طراحی شد ، که به عنوان یک برادر کوچک برای اپرا موبایل باشد ، اما در حال حاضر به طور انحصاری برای آندروید و iOS طراحی شده است . قبلا برای ویندوز 10 موبایل ، ویندوز فون 8.1 ، بلکبری و سیمبیان ساخته شده بود . این نسخه ها هنوز هم حفظ میشوند ، گرچه توسعه یافته نیست .

اپرا مینی از مرورگر وب اپرا مشتق شده است . اپرا مینی صفحات وب را از طریق پروکسی فشرده سازی داخل نرم افزار اپرا درخواست می کند . سرور فشرده سازی قبل از فرستادن آنها به تلفن همراه ، صفحات وب درخواست شده را پردازش می کند و آنها را فشرده می کند . نسبت فشرده سازی 90٪ است و سرعت انتقال به وسیله دو تا سه برابر افزایش می یابد . پیش پردازش سازگاری با صفحات وب را برای گوشی های تلفن همراه طراحی نمی کند .

در ماه ژوئیه 2012 Opera Software اعلام کرد اپرو مینی از مارس 2012 تاکنون 168.8 میلیون کاربر دارد . در ماه فوریه 2013 Opera 300 میلیون کاربر فعال Opera Mini و 150 میلیارد بازدید صفحه را در آن ماه گزارش داد . این نشان دهنده افزایش 25 میلیون کاربر از سپتامبر 2012 است .

منبع سایت رسمی اپرا

اپرا مینی از مرورگر وب اپرا برای رایانه های شخصی گرفته شده است که از سال 1996 به طور عمومی از آن استفاده شد . اپرا مینی در ابتدا برای استفاده در تلفن های همراه طراحی شده بود که قادر به اجرای یک مرورگر وب معمولی نبودند . این پروژه در تاریخ 10 اوت 2005 به عنوان یک پروژه آزمایشی در ارتباط با ایستگاه تلویزیونی نروژ TV 2 معرفی شد و تنها در دسترس مشتریان TV 2 بود . نسخه بتا در تاریخ 20 اکتبر 2005 در سوئد ، دانمارک ، نروژ و فنلاند در دسترس قرار گرفت . پس از انتشار آخرین نسخه در آلمان در تاریخ 10 نوامبر 2005 ، و در ماه دسامبر از طریق وب سایت اپرا مینی بی درنگ به تمام کشورها منتشر شد ، مرورگر به طور رسمی در 24 ژانویه 2006 در سراسر جهان راه اندازی شد . در تاریخ 3 می 2006 ، Opera Mini 2.0 منتشر شد . این ویژگی های جدید شامل قابلیت دانلود فایل ها ، پوسته های سفارشی جدید ، گزینه های موتور جستجو بیشتر در نوار جستجو ساخته شده است ، گزینه شماره گیری سریع ، موتورهای جستجو جدید و بهبود ناوبری . در تاریخ 1 نوامبر 2006 ، اپرا مینی 3 بتا مرور ایمن ، خوراک RSS ، آپلود عکس و پوشیدگی محتوا را در فهرست ویژگی ها و قابلیت های خود قرار داد . تاشو محتوا با کشیدن لیست های طولانی مانند میله های ناوبری به یک خط کار می کند که می تواند به صورت مورد نیاز گسترش یابد . بتا دوم در تاریخ 22 نوامبر منتشر شد ، و در 28 نوامبر ، نسخه نهایی اپرا مینی 3 منتشر شد .